Seyidoğlu Tahin (550 g)
Seyidoğlu Tahin (550 g)

Seyidoğlu Tahin (550 g) (AC-028.001.115)

Fiyat : 26,40 ₺(KDV Dahil)
Seyidoğlu Tahin Bidon 550 gr olarak üretilen tahin, en kaliteli susamlardan elde edilerek yapılır. Tahin oda sıcaklığında ağzı kapalı olarak muhafaza edilmeli, sudan ve nemden uzak tutulmalıdır. Tahin susamın elde edildiğinden zamanla yağ ayrışması görülebilir. Bu bozulmayı değil aksine katkısız doğal bir ürün olduğunu gösterir.

Tahin, susam tohumlarının kabukları soyulduktan sonra kavrulur ve geleneksel taş değirmenlerde öğütülür. Yapılan bu işlemler sonucunda ortaya çıkan doğal bir lezzet olarak tahin elde edilir ve tahin hiçbir katkı maddesi içermeyen bir gıda maddesidir. Susam tohumlarına yapılan bu işlemlerden sonra ortaya çıkan akışkan madde farklı lezzetlerle karıştırılmaya uygun bir kıvam haline gelir Tahin ve bu tahini, kırmızı etten tutunda salatalara kadar daha bir çok yemekte sos niyeti ile kullanılabilmektedir.

Ülke olarak en çok tüketilen geleneksel lezzetlerimizden olan tahini bir süper yiyecek olarak tanımlamak sanırız yanlış olmaz. Çünkü tahinin faydaları sizi şaşırtmaya yetecek kadar fazladır.

Tahin %25 oranı gibi yüksek bir oranda protein içerir. Bundan dolayı tahin, besleyici bir gıda maddesidir. Ek olarak tahin yaklaşık %60 oranındaki doymamış yağ asitlerince zengin olan susam yağı içermektedir. Tahin kolesterol içermez. Şunu da belirtmekte fayda var ki; tahin içeriğinde sesamol, sesamin, sesamolin ve tokoferoller bulunmaktadır ve bu maddeler önemli antioksidan bileşikleri olduğundan dolayı vücudu hastalıklara ve yaşlanma gibi olumsuz etkilere karşı korurlar.

Tekrar edecek olursak Tahin, susamın ezilmesiyle ortaya çıkan ve akışkan bir madde olan tahin, tarihi çok eskilere dayanan bir gıda maddesidir. Osmanlı’da tahin, sarayın önemli konuklarına sunulan bir ikramdı. Tahinin ilk aşaması susamların ıslama havuzlarında bekletilip, kabuklarının kolay soyulabilmesi sağlandıktan sonra kabukları yıkanır ve kurutulur. Kavrulma aşamasından sonra değirmenlerde ezilerek tahin edilir.

Tahinin faydaları saymakla bitmez. Zengin lif kaynağı olan tahin, E, A, B kompleks vitaminleri, demir, kalsiyum gibi önemli mineralleri içerir. Tahin pekmez ile müthiş bir ikilidir. Tahinin mideye faydaları, tahinin cilde faydaları vardır.